Przeglądając jeden z najbardziej popularnych portali społecznościowych - kwejk.pl, natknęłam się na ciekawą rzecz. Trafiłam na tekst mówiący o podziale na "Typy użytkowników Facebooka". Szczerze mówiąc zainteresował mnie on z kilku względów. Głównym powodem jednak, było to, że sama jestem użytkowniczką tego właśnie portalu. Ten tekst, mimo, że nie jest napisany „książkowo” i tak naprawdę, nie odkrywa niczego nowego, to daje nam szersze spojrzenie na społeczeństwo facebooka. Po przeczytaniu go, sama zaczęłam się zastanawiać, jaki typ użytkownika reprezentuję, a jakie typy przedstawiają moi znajomi. Zabawne jest to, że po przeanalizowaniu każdego z owych typów, zaczęłam sama przypisywać moich znajomych właśnie do nich i wielu z nich wyraźnie pasowało do opisu. Myślę, że nawet żartobliwie nazwaną Face-Bukę uda się odnaleźć w liście znajomych każdego z nas.
Ten tekst dał mi do myślenia, nie tylko z opisanego powyżej punktu widzenia. Czytając go, można sobie po raz kolejny uświadomić jak ogromną rolę odgrywa facebook. Jeżeli ludzie tworzą tego typu wpisy, to muszą to analizować, obserwować i zastanawiać się nad tym. Ktoś musiał poświęcić na to swój czas, żeby o tym napisać i załączyć to na stronę. Wskazuje mi to znów na "ważność" facebooka.
Przeraża mnie tylko fakt, że jeżeli cywilizacja będzie szła w tą stronę, to o facebooku i jego typach użytkowników, nie będziemy czytali tylko w portalach takich jak wspomniany wcześniej kwejk, czy demotywatory. Ludzie zaczną pisać o nich książki, a studenci będą pisali o nich prace. Wykładowcy będą podawali to, jako źródło typów zachowań, a za kilkanaście lat nasze dzieci będą musiały uczyć się o tym, w którym roku powstała dana strona i jakie typy społeczeństwa w niej występowały. Pisząc to sama sobie uświadamiam, że trzeba z tym odrobinę przystopować, bo będziemy żyli z przewagą wirtualnego świata nad światem realnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz